Hayat, Zaman, Benjamin Franklin

İnsanlar için hayat önemlimidir önemsizmidir bu güne kadar kesin bir fikir sahibi olamadım. Öncelikle insanın hayatı sevip sevmediğini nasıl anlarsın. İyimser olanı var kötümser olanı var.

” Hepimiz ölümü beklerken vakit öldürüyoruz sadece ” diyen Charles Bukowski haklımı sizce ?

Peki herkesin hayata küskünlüğümü var? Hiç mi seven yok . Sevenleri nasıl anlayacağız.

” Hayatını seviyormusun o zaman zamanını israf etme,çünkü hayatın yapıldığı madde zamandır” diyor Benjamin Franklin (d. 17 Ocak 1706, Boston – ö. 17 Nisan 1790[1]), Philadelphia;ABD’li yayımcıyazar, mucit, felsefecibilim adamısiyasetçi ve diplomat. Dediğini aynen yapan bir adam. Bir yandan bilimsel çalışmalarla elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını ve buna bağlı olarak  paratöneri keşfetmiş diğer yandan  1776’da 70 yaşında Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırlamış.

Peki hayattan sıkılanlar ne olacak . Bu gün herhalde onun kötümser bir günü. ”Sadece sıkıcı insanlar sıkılır’ diyor Charles Bukowski.

Fakat şöyle bir etrafınıza bakarmısınız her şeyleri var gibi görünen ne kadar çok mutsuz surat göreceksiniz. Andre Gide‘e kulak verelim

” Kendi kendinin mutluluğuna engel olmak yolunda insan fevkalade beceriklidir” diyor Andre Gide.

Peki son olarak şu soruyu kendimize soralım. Uzun seneler süren yaşam sizi tatmin ediyormu?

Buna kimin olduğunu bilmediğim bir özdeyişle yaklaşmak istiyorum.

“Hayat içine çektiğin nefes sayısı kadar değil , nefesini kesen anlar kadardır.”

J.J. Rousseau da buna bener bir şey söylüyor. ‘‘  En çok yaşamış insan, en çok yıl saymış olan değil, fakat hayatı en çok hissetmiş olandır.”

Bu gün yazmaya çalıştığım acısıyla tatlısıyla hayat . Ancak ben uzunca sayılabilecek yaşamım boyunca yaptığım bir hatayı sizin yapmanızı hiç istemem. Çok uçlarda yaşamak insana büyük sıkıntı veriyor

” Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.”