Nankör İnsan, Optimal Mutluluk, Albert Camus

Bu gün sizlere Minkeos olarak  insan yapıları ve kadın erkek davranışları ile ilgili düşüncelerimi aktaracağım.

Konuya Albert Camus’ un insan tarifi ile başlamak istiyorum.

”İnsan ne ise o olmayı reddeden tek yaratıktır” diyor. Sadece bu tek cümleden koca bir ömrü özetlemek bence mümkündür.

İnsanın bu yapısal refleksi nedeniyle dünya mış,muş lar dünyası haline gelmiştir. Büyük bir çoğunluğunun kendi olmayı reddettiği ve dolayısıyla seviyormuş gibi, özlüyormuş gibi, çalışıyormuş gibi ,yurtsevermiş gibi, dindarmış gibi v.b.g bir çok muş müşlerden dolayı özellikle varlıklı ve kuvvetli ülkelerin hegomonyasında olan dünya yalancı,çıkarcı ve güvenilmez insanlar topluluğu haline gelmiştir. Bunun en büyük sıkıntısını ise özellikle fakir ve tabiat şartları nedeniyle gıda temin etmekten bile yoksun ülkeler çekmektedir

. Bu durumdan bile mizah yaratmak isteyenler ise hep vardır. Afrikaya ilaç göndereceklermiş ama yapamamışlar, çünkü ilaçların üstünde tok karnına içilir yazıyormuş.

Biraz ağır eleştirmedin mi diye soranlar için devamını da getireyim. Bu anlatmaya çalıştığım grup insanlar kadın ve erkek olarak ikiye ayrılmıştır. Dişileri erkeklerden ayıran en önemli özellik onların sıradan olmadığıdır.Özellikle hayvanlar alemine bakıldığında erkeklerin dişilerden daha albenili ve ihtişamlı olduğu görülmektedir. Aslan ve tavuskuşu bunlara tipik bir örnektir. Ancak şunu da hiç unutmamalıdır ki sadece dişi kanaryalar ötebilir ve sadece dişi sivrisinekler ısırır.

Kadın erkek ilşkileri ise eski bir şarkı dizeleri ile ” Ne seninle ne sensiz ” kıvamında sürür gider.

Özellikle ülkemizde bozulan ilişkilerde hep kusur karşıda bulunur.

” Başkalarının kusurlarını tatarken, parmağıyla terazinin kefelerini bastırmayan insan pek enderdir.”  diyor  Byron Langenfeld.

Bu durumda hemen hemen hepimiz , sanki kendi başka türlü davranırmış gibi, karşı cinse nankör der çıkarız. Erkeksek servetimi yedi, kadınsak saçımı süpürge ettim der kendimizi haklı çıkarırız. Nasıl olsa Oscar Wilde arkanızda . O ” Nankör insan, her şeyin fiyatını bilen fakat hiçbir şeyin değerini bilmeyen kimsedir” diyor.

Ama bana Minkeos olarak ” Bu konu ile ilgili ne dersin? ” diye sorarsanız görüşüm şudur

” Her gün  (copy paste ) sistemi ile bir şeyler yapıp yaşadığını sanan insanlara sesleniyorum sizler de bir gün sadece ( cut) komutunu alacağınızı hiç unutmayın.”

Beraber olduğunuz kişi ile birlikte yaşayacağınız optimal mutluluk maksimalinden daha uzun soluklu olur.

Benden söylemesi.