Orka, Karışık Salata, Oğuz Atay

 

Bu günkü bloğumuzun konusu Orka

 

Katil balina (Orcinus orca), Orka olarak da bilinir, okyanus yunusları ailesinin en iri üyesidir. Yayılım genişliği olarak dünyada en yaygın ikinci memelidir (insanlardan  sonra) ve tüm okyanuslarda bulunur. Çok yönlü bir yırtıcıdır ve balık, deniz kaplumbağası, kuş, fok, köpek balıkları ve hatta diğer genç ve küçük yunusları yer.

“Katil balina” adı hayvanın muhteşem ve korkusuz bir deniz memelisi olarak ününü yansıtır. Günümüzde Orka balina olarak görülmez (daha geniş anlamda tümcetacean’ların balina olduğu geçeği dışında) ve insanlar için tehlikeli değildir. Doğada Orka’nın bir insana saldırısı kaydedilmemiştir. oguz atay

Neden sevimliliği ile herkesin gönlüne taht kurmuş olan o canım yunusların bir atası, çok yırtıcı olması nedeni ile, katil balina adı ile tanımlanmış ve ona katil yunus denmemiştir.

Belki konu ile kelalaka olacak ama çok seneler evvel Süleyman Demirel , başbakan olduğu bir dönemde gazetecilere, sağcılar ve solcular arasında çıkan bir arbedenin sonunda  , ” Bana olayları sağcılar çıkarttı dedirtemezsiniz”  demiştir.

Buna benzer bir yorumu da geçenlerde sayın başbakan Çevik Kuvvet Polisi ile yaptığı iftar yemeğinde yaptı. Polis iyinin de iyisi yaptığı her şey yasal , karşısındakiler ise kötünün de kötüsü yaptıkları her şey yasaya aykırı.

Doğaldırki iç siyasette insanları inandırmak ve kamuoyu oluşturmak dış siyasete göre daha kolaydır. Ancak ülke dışında yerleşik kişileri , hele hele din, gelenek görenek ve hayata özgürlük olarak bakışları farklı kişileri , etkilemek ise fevkalade zordur.

Benim son 30 yıldır ülkemde gördüğüm en şaşırtıcı değişim eğitimli insanların hafife alınması ve onların bilgi ve birikimlerine değer verilmemesi olmuştur.

Paranın ve köşe dönmenin önem sırasında öne geçtiği bu dönem, son yıllarda, özellikle iktidarın her konuda bilgi sahibi olan değerleri ile , tam manası ile uçuşa geçmiştir.

Tıptan insan ilişkilerine, ekonomi ve dış siyasetten felsefeye, hatta sosyoloji , tarih gibi uzmanlaşması bir ömür isteyen konuların tümüne hakim olan allah vergisi birikim sahibi kişi ve kurumların ülkede oluşan sıkıntıları nasıl değerlendirdikleri açık ve net olarak görünmektedir.

İhtisas sahibi olmadan  , eğitim almadığı konularda tesbit yapanları izlerken hep aklıma Oğuz Atay’  ın sözleri gelir.

” Sonradan filozof olmuş bir garson ya da garson olmuş bir filozofa göre insanlar karışık salataya benzer”

Eğer bu yorumu doğru kabul ederseniz  onlara istediğiniz gibi zeytinyağ döküp sos koyabilirim. İstediğim gibi eğip büküp şekil verebilirim diye düşünebilirsiniz.

Bu düşünceye masalsı bir cevap vermek isterim.

 ” Her kurbağa,  öptün diye, prens olamaz”

Bu nedenle ülkedeki uygulamaların yeniden gözden geçirilmesinde büyük fayda vardır.

Hiç unutulmamalıdır ki

” Gözler ne renk olursa olsun, gözyaşları hep aynı renktir. “

Bu nedenle ben ülke yönetimlerinden önemle rica ediyorum.

Uzun yıllardır iç ve dış dünyada oluşturduğunuz akıllı ve sevgi dolu yunustan bir Orka yaratmaya son verin.

Eğer böyle devam ederseniz tarih sizi sadece Orka değil, çok bilinen Katil Balina tanımı ile de hatırlayabilir.

Aklı seliminizi kullanın

Yunus olmak şu an ülke ihtiyacıdır.