Saldır Galatasaray,Balkabaklı Muhammara,Hıncal Uluç

Ben çok eskiden beri Hıncal Uluç hayranıyımdır. Benden zannediyorum 6-7 yaş büyüktür. Bizim yaşlarda bu fark çok görülmeyebilir ama ben 6 yaşındayken o benim ikim yaşımdaydı. Olayları ele alış şekli, özellikle bitaraf bir Gasaraylı olması, inandığı şeyleri yazması beni çok etkilemiştir.

Çok çeşitli konularda yazabilmesi özellikle onun kültür birikiminin bir sonucudur ve saygı ile izlenmelidir. Bunun yanısıra fevkalade akıllı olduğu için bazı tehlikeli konuları kalemininin kapsama alanına almamış ve bence çok iyi yapmıştır. O konuların yazarları başka bir frekansta yayın yapmakta olup dinleyicileri de bellidir.

Ben rahmetli babamın Belediyede Hesap İşleri Murakıbı olarak çalışması nedeniyle çok küçük yaştan itibaren futbol maçlarına gittim. Babam görevi gereği stadlarda biletsiz olarak girenleri tesbit için kapılarda bulunur ben de o sırada ayakta bir yer bulur maç seyrederdim. Bu sayede Fenerbahçeden Küçük Fikret, Lefter BJK den Dr Vedii, Ali İhsan Gasaraydan İsfendiyar ve Metini seyretmek şansına sahip oldum. Teknik altyapıların fevkalade zayıf sahaların çamur  ancak insan ahlak ve kalitesinin çok yukarda olduğu sporculardan sonra gelen futbolcuların, ki bu gün bunların bir çoğu teknik direktör veya medya mensubu olarak hala futbolun içindedir, eskilere göre biraz eksik olduğunu düşünüyorum.. Ben Hıncal Uluçu özellikle futboldaki fair play anlayışına olan inancı,yorumlarındaki tarafsızlığı, sporcu ahlakını ön plana çıkaran yazıları  ve özellikle amatör sporlara verdiği destek nedeniyle hem sever hem saygı duyarım. Bir televizyon kanalında yapılan söyleşide seyirci kalitesindeki düşüşü anlatmak için Bir maçtaki Gasaray seyircisini örnek vermiş ve tam 25 dakika saldır Gasaray diye tek tezahürat yaptılar. demişti.

Ancak son bir iki yıldır bence Hıncal Uluç yazılarında bir değişim geçiriyor. Ağırlıklı olarak trafik yazıyor emniyet şeridi,kırmızı ışık, kavşak yazıyor ama bu yönetim sallamıyor. Valiye , bakana açık çağrılar yapıyor tık yok.

Bunun yanısıra çoğunlukla üst gelir seviyelerindeki insanlar için yazılan klasik müzik programları, ve yazın belirli bir neden ile gidilen tatil kentleri orada yenenler ve tabiiki bunun dışında özel lezzetler.

Bu gün ustamın yazdığı yazıdaki yemeklerden biri Balkabaklı Muhammara. Yazdığına göre muhakkak lezetlidir.

Hıncal Uluç

Hıncal Uluç

Sevgili ustam vaktin olursa 10-15 yıl evvelki yazılarını bir gözden geçirt. Yazıların içerik dağılımlarını yardımcına bir döktür. Yazılarının profili ile okurlarının profilini karşılaştır. Sonra aynı uygulamayı bu yılki yazılarına uygula. Benim fikrim son yıllardaki yazıların ve seçtiğin konular daha elit bir tabakayı hedefliyor gibi geliyor. Benim gibi son 11 yıldır hiç tatil beldesine gitmemiş ve doğal olarak anlattığın yemekleri yememiş olan o kadar çok insan varki. Belki sana komik gelecek ama ben bazen yazılarının konu seçimi ve yazılmasının bir ekip tarafından gerçekleştirildiği zannına kapılıyorum.

Ülkemizde senin yazılarınla büyümüş, eski tabirle orta direk dediğimiz ve bence toplumun omurgası olan öyle bir kesim varki , hala sevgi dolu bu dost insanların sana ve yazılarına ihtiyacı var.

Daha çok uzun yıllar yazman dileğimle ve saygı ile