Sevenler Günü, Aşk Mutluluğu, Kristof Kolomb

Biliyorsunuz geçen hafta içinde Sevgililer Günü kutlandı. Minkeos olarak bana sorarsanız bu günü Sevgililer Günü değil Sevenler Günü olarak kutlamak daha doğru. Dünya üzerinde birini sevip de sevgili olamayan o kadar çok insan varki.Bunu söyleyerek ” ya benimsin ya toprağın” diyen az ahlaklı, az şerefli insanları kastetmiyorum.Söylemek istediğim negatif şartlar oluştuğunda bile duygularından vazgeçmeyenler. Bana sorarsanız eğer içinizde sevgiyi taşıyacak bir yürek varsa hangi yaşta olursanız olun sevgiden vazgeçmeyin.

Bunun yanısıra, birlikte veya karı koca  oldukları için, sevgili olduğunu zanneden sevgisiz insanların da sürüsüne bereket. Özellikle evli olanlar. Aylık 900 T.L maaş alan 6 çocuklu bir aile babası Sevgililer gününde karısına mesaj yolluyor seni çok seviyorum diye. Keşke daha az sevse idi de 2-3 çocukta kalsa idi. Ben hayatta insanların bencilliği ve riyakarlığını gördükçe hep şunu düşündüm. Allah insanların alınlarına küçük bir lamba taksaydı. Bu lambanın rengi insanın sevgi ve hoş görüsü arttıkça yeşile, bencillik ve hırsı arttıkça kırmızıya dönse idi iddia ediyorum lambaların sadece çok az kısmı kavuniçi gerisi ise kırmızı olurdu.

Özellile erkekler de egemen olan kaşiflik duygusu birlikteliklerin sonlanmasında en büyük etkenlerden biri. Biri ile beraber olmasına rağmen Kristof Kolomb gibi Hindistanı arayan bazı kişiler genellikle hem Amerikayı bulurlar hem de ellerindeki mutluluktan olurlar. 

Kendilerini savunmak için beraber oldukları kişilerin kusurlarını dillendirenlere Goethe şöyle cevap veriyor.“Sevilenin kusurlarını hoş görmeyen sevmiyor demektir”
15 Kasım 1607 – 2 Haziran 1701 tarihleri arasında yaşayan
Fransız yazar Madame De Scudery (Madeleine de Scudéry) “İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.” diyor.

Özellikle orta yaş üstündekilere Costance Foster’in bir tesbitini hatırlatayım. O “Sevgi bizi zamanın yıkımından koruyan yıkılmaz bir kaledir” diyor.

Bugün zamanınızı fazla almayıp bloğumuzu J. J. Rousseau’ nun evlilere bir tavsiyesi ile bitirelim.

“Aşk mutluluğunu evlendikten sonra da sürdürebilseydik, dünya cennet olurdu.