Tehlikeli ve Yasaktır

 

Gazetecilere Marmaray yasağı

Marmaray Üsküdar istasyonunda yaşanan arıza sonrasında güvenlik görevlileri habercilerin istasyona girişine engel oldu.
24 saat geçmeden 4 kez elektrik kesintisi yaşanan, kapıları açılıp kapanmayan Marmaray’la ilgili yapılan haberlerin ardından bu kez de gazetecilere yasak geldi.marmaray

Görevliler çekimlerini sürdüren haber ekiplerine hitaben “Emir geldi. İstasyonlarda artık çekim yapılmıyor” dedi.

 

 

 

Gün içinde yaşanan arızaların ardından akşam saatlerinde CNN Türk’te yayınlanan 5N1K programına konuk olarak TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, şu ilginç ifadeleri kullandı:

“Sabah birden yoğunlaştı bir komuta sıkıntısı nedeniyle 5 dakikalık bir elektrik kesintisi oldu. Vatandaşlarımız trenden indiler. Herhangi bir sorun göremedik. Daha sonra gidecekleri yerlere gittiler. İkinci durumda trenlerimiz bir ara durdu . Çünkü şöyle bir durum var yerin altında. İnsanlar Marmaray’ı çok merak ediyorlar. Çok sevdiler. Biz güle oynaya geziyoruz burada. Ben yolcularla birlikte en azından 5, 6 kez trene bindim. Yolculuk ettim. Gençler çok hevesli. Bu benim ülkem trenim gibi konuşmalar geçiyor. O arada da maalesef her tarafını elliyorlar. Bu arada birisi trenin imdat frenini çekti. 3 dakikayı geçmeyen bir sıkıntı oldu. İçinde oldukları için yolculara uzun geldi. Biz Marmaray’da yerin altında yolcularımızla birlikte çok mutluyuz”

Bizim değerli yöneticilerimiz eskiden aşağıda tekrarladığım iki kelimeye bayılırdı.

Tehlike ve yasak

Tehlike ve yasak  kelimelerinin hiç vazgeçilmeyen bir kardeşi de ölüm tehlikesidir.

Özellikle içinde elektrik kelimesi geçen her uyarı özellikle trafolar insanları bir yandan korkutan bir yandan zıplatan bir cümle ile hayat bulur.

” Ölüm tehlikesi içeri girmek kesinlikle yasaktır.”

Benzer bir   yazıyı Parklarda da  daha yumuşak bir şekilde görmek mümkündür.

Çimenlere basmak ve çicekleri koparmak  yasaktır.

Böyle aka boka yasak koyarak tabiiki bazı şeyleri önlemek mümkün değil. Ben bu güne kadar  ” Vay anasını madem değerli büyüklerimiz böyle düşünüyor o halde çimenlere basmayalım çiçekleri koparmayalım diyen hiç kimsenin olduğunu zannetmiyorum.

Ancak gene de TCDD Genel Müdürünün uyarısını  dikkate almak lazım.

Ben artık bu Marmaraya binmem.

Öncelikle beni gençler ikna etmeli.

” Valla billa ” demeliler ” Bir daha ellemeyeceğiz.!”