Zevk mi Görev mi ?, Kaldır İndir, Yüce Meclis

Çok seneler evvel bu günkü gibi askere alınma sıraları  olmadığı için yaşı gelen herkes askere alınırdı. Ayrıca askerden kaçmak büyük suç olup asker kaçakları inzibatlar tarafından yakalanır ve cezalı askerlik yaptırılırdı. Bu gün sık rastladığımız medyada konu olan sahte çürük raporları o günlerde pek konu olmazdı. Tabii o zaman da  böyle durumlara tevessül eden az sayıda insan olurdu . İşte o dönemlerde askere alınan erlerin bir kısmı , ihtiyaç fazlası olduğu için, yeni bir uygulama ile kıtalardaki üst subaylara emir eri olarak atanmışlardı.

Bu uygulama tabiiki bizim gibi aklı belirli yerlerde olan insanımızın bir çok az ayıp, çok ayıp ve normal fıkra üretmesine neden olmuş ve Türk Mizah Tarihindeki yerini almıştır. Bu fıkralardan normal ile az ayıp arasında değerlendirilebilecek birini, konumuz ile ilgili olduğu için, sizinle paylaşmak istedim.

Yüksek rütbeli subaylar birinin evinde toplanmış eğleniyorlar ve emir erlerinin vasıflarını bir birine anlatıyorlarmış. Ev sahibi kendi emir erinin çok uyumlu,akıllı  ve hazırcevap olduğunu anlatmış ve onu çağırmış. ’ Söyle bakalım Mehmet’ demiş ’ Benim akşamları yengenle beraber olmam zevkmidir görevmidir?’ ’ Zevktir komutanım’ demiş Mehmet’ Görev olsa bana yaptırırdınız.’

Bu gün Büyük Millet Meclisinde görev yapan değerli milletvekillerinin çalışmalarını izlerken hep bu fıkra aklıma geliyor. Unutmadan söyliyeyim herkesin herşeyi kaldırma isteği adet oldu. İdam kalksın, gözaltı kalksın,okullarda gençliğe hitabe kalksın diyorlar ya bende şu meclisin önündeki BÜYÜK lafı kalksın diyorum. Millet Meclisi tanımı bile şu an içindekilere bakınca fazla. Hangi millet. Giderek milletler meclisi durumuna gidiyoruz.

Eski zamanlarda Mecliste bir serbestlik ve düşünce  sahibi vekiller vardı. Bunların çok büyük bir kısmı zaten varlıklı insanlardı. 1946  de başlayan ve şimdi herkesin demokrasi yoktu dediği çok partili sistemden başlayarak dönemleri incelediğinizde göreceksiniz. Eskiden partililer görüş ve düşüncelerini kendi grup toplantılarında ifade ederlerdi. Ayrıca Meclis görüşmelerinde kendi grubu adına konuşanların yanısıra kişisel görüşlerini açıklamak imkanı da vardı.

Bu gün geldiğimiz yere bakın. Bir çoğu kendi mesleklerinde çok başarılı olmuş tahsil ve kültür seviyeleri yüksek değerli insanlardan 25 yaşını aşanlar bir şekilde milletvekili oluyorlar. Sonrası felaket elleri kaldır indir. Aylık maaş 12.000 lira bir dönem evvel görev yaptınsa 18.000 lira.

Geçenler de bir teklif ortalarda dolaşıyordu. Seçilme yaşı 18 olsun diye. Fevkalade doğrudur ayrıca tahsil olayını da çözmek lazım. Sadece İlkokul mezunu olanlar milletvekili olabilir daha tahsilli olanlar kapsam dışıdır diye Milletvekilliği statüsünü değiştirmek lazımdır. Bu suretle bir çok değerli insan mesleğine dönüp ülkesine fayda sağlayabilir.

Ancak bu günkü görünüşte liderler ’ Erkekler prostat ameliyatı olacak kadınlar tüplerini bağlatacak ’ dese bu Yüce Meclisin vekillerinin hepsi, yaşlarını hiç düşünmeden, hemen randevu almak ve en kısa zamanda operasyonu yaptırmak için sıraya girerler

Hem vallahi hem billahi