Avcı Av Olabilir

Bu akşam oynanacak Türkiye Romanya maçı öncesi güdümlü menfaat gurupları yani spor yazarları, futbol yorumcuları, eski hakemler en yeni elbiselerini giymiş olarak ancak eski kafaları ile para aldıkları kanallarında hazır bulunacaklar. Bunların bazıları, hiç istemezlerse de, görev gereği maçtan önce ama çoğu maç sırası , devre arası ve tabiiki maç sonu görev yapacaklardır. Özellikle maç sonu programları yemlendikleri guruplara şirin gözükecek  ve reyting getirecek sivri ve sert yorumlara  neden olacaktır.

Ben 10 Ekimde yazdığım yazıda fikirlerimi çok net olarak belirttim.

1- Aday kadronun seçiminde çok az defans oyuncusuna yer verilmiş buna mukabil çok fazla sayıda orta saha oyuncusu kadroda yer almıştır.

2- Defans için seçilen aday kadro Gökhan Gönül ve biraz Ömer Toprak dışında top tekniği açısından yetersizdir.Değil modern futbolun gerektirdiği topu defanstan oyuna sokmak bir tarafa ,eğer kendilerine baskı uygulanırsa topu bile saklamakta sıkıntıya düşmektedirler.

Kısa vadede Mehmet Topal , Halil ve Caner gibi futbolculara savunmada yer vererek topu oyuna sokmada rahatlık sağlanabilir. Ancak çözüm orta vadede yurt dışında oynayan evlatlarımızı iyi takip ederek top teknikleri yüksek defans oyuncuları bulmaktır.

3- Orta sahada Nuri Şahin gibi bir değere sahip olmamıza rağmen yeterince yararlanamamaktayız. Bu maçta çok iş yapacağını düşündüğüm Emre Çolak’ın ise oynatılmak üzere kadroya alındığına inanmak istiyorum.

4- Forvet olarak Mevlut Erdinç’e kesinlikle ihtiyacımız vardır. Burak takımın gol şansı yüksek olan oyuncusu olması nedeni ile ilk 11 elemanı olmalıdır.

Ülkemizde işler maalesef böyle yürümemekte bu kadar açık ve net maç öncesi yazısı olmamaktadır. Kronolojik sıra şöyledir.

1- Maçtan evvel daha önce hiç futbol oynamamış veya küçük takımlarda oynamış futbolcularla büyük takımlarımızda o günün şartlarında oynamış değerli eski futbolcu kardeşlerimiz bir araya gelerek takımımızın hangi sistemle oynayacağını ve ilk 11 in kimler olabileceğini Abdullah Avcı’ya atıfla anlatırlar.Konuşmalarda bol miktarda hoca hitabı geçer. Eğer Abdullah Avcı sistemi ve oyuncuları bu mantıkla yapmazsa kötü netice Avcı’ya mal edilecek iyi netice ise ileri görüşlü bu kerameti kendinden menkul  futbol adamlarına kalacaktır.

2- Maçın devre arasında neticeye göre bir başka yorumcu gurubu ortaya çıkarak ilk 45 dakikanın yorumunu yapar . Eğer oyun kalitemiz ve skor iyi olursa futbolculara methiyeler düzülür Abdullah Avcıya ise lokantalarda masalara bakan garsona bile verilen %10 garsoniye çok görülür. Eğer devre sonu olumsuz ise darağacının ipi yağlanmaya başlar.

İkinci devrenin en önemli sorunu ise netice ne olursa olsun kimin ve hangi dakikada değişeceğidir. Maçın sonu yaklaştıkça neticeye göre darağacı çalışmaları devam eder.

3- Maç bitince devre arasında görev alan değerli yorumcular neticeyi de bildikleri için hemen devreye girerler. Bağlı bulundukları kuruluşlar , patronlar ve maddi veya manevi nemalandıkları insan gruplarını ve oyuncuları  karşılarına alamadıkları için muhatapları gene Abdullah Avcı olacaktır.

4- En son olarak o akşam ve geceden başlayarak içlerinde eski hakemlerin de bulunduğu açık oturumlar devri başlar. ‘Oynat Uğur’ sistemi ile bütün önemli pozisyonlar ileri geri oynatılır. Bu kadar seyir sonrası gene de katılımcılar bir birlerine reyting gereği ağır hakaretlerle saldırırlar.

Abdullah Avcı bana göre çok iyi bir seçimdir ve Türkiye için bir şanstır. Ben bugün takımımızın sabırlı oynaması gerektirdiğini düşünüyorum. Ancak 3 puan da çok önemli olduğu için maçın 60 ıncı dakikasından sonrası bence çok heyecanlı olacaktır.Galip gelmek için atak yaparken Romanyanın da çok iyi kontratak yaptığı unutulmamalıdır. Netice ne olursa olsun Abdullah Avcıya destek olmalıyız. Ama yukarda ifade etmeye çalıştığım menfaat gurupları mikserliğini yapmaya devam edecek ve bundan hiç vazgeçmeyecektir.

Avcı av olmamalı. Bunu bütün kalbimle diliyorum.