Ali Kazaz Nedret Uyguç

Basketbol

Basketbol

Herkesin stres altında saldırgan ve kavgacı  davranışlar içinde bulunduğu günümüzde yaşadığım bazı komik ancak düşünmeye değer bazı olayları bu gün sizlerle paylaşmak istedim. Bu gün toplumlarında pek önemsenmeyen saygı ve sevgiyi bu yazı ile tekrar hatırlatmaktır amacım. Tabiiki olaylar basketbol camiasından.

Tarih 1960 lı yılların başları. Avrupa basketbolunda Yugoslavya fırtınası esiyor. O takımın efsanevi ismi ise Radivoj Koraç. 1.96 boyunda 94 kilo bir solak. İstanbula geldi seyrettik. Adamın bir özelliği var atışlarını hep cam panya yardımıyla yapıyor direkt potaya atmıyor. Dolayısıyla sayı yapma şansını katlıyor. Camdan girmeyen şutların bir kısmı da demire çarpıp giriyor. Kendisini  maalesef 1968 yılında 31 yaşında bir trafik kazasında kaybettik.

Bizim değerli basketbolcularımız hemen onu kendilerine örnek aldılar. 1964 yılında ben Fenerbahçe Basketbol A takımına yükseldim.Boy  1.94 uzun sayılıyoruz. Galatasaray maçında antrenörümüz rahmetli Samim Göreç bana oyuna gir Ali’yi tut dedi. Adam adama oynuyoruz. Ali Abinin yanına gittim. Ben 18 yaşındayım o 30 unu aşmış. Oğlum dedi Ali Abi pek yanıma yaklaşma cama atacağım. O da Koraçtan etkilenmiş. Ben biraz uzaklaştım o da rahat rahat attı. Hiçbiri de girmedi . Maç Türkiyede ender bir sonuçla berabere bitti. Maçtan sonra koçumuz Samim Göreç  beni tebrik etti. Aferin dedi Çok akıllı müdafaa yaptın.Ertesi sene Ali Abi basketbolu bıraktı. Kendisini daha sonra uzun süre hiç görmedim.

Yaklaşık 15 yıl sonra rahmetli eşimle yaz tatilinden dönüyoruz. Ayvalıkta bir gece kaldık. Restoranda yemek yiyoruz masaya bir meyve tabağı geldi. Garson şu masadan dedi baktım Ali Abi el sallıyor. Gittim Ali Abinin yanına ilk sözü O gün top nasıl hiç girmedi ama oldu.

Daha sonraki senelerde Fenerbahçe Takımında oynamaya devam ediyorum.AntrenörÜMÜZ Erol Demiroma.Maçtan evvel ısınmak için yapılan atışlarda benden yaşlı ancak yedek kalan oyunculara atsınlar diye top veriyorum. O zamanlar saygı çok önemliydi.

Gene bir Galatasaray – Fenerbahçe maçı . Erol Abi Nedreti sen tutacaksın dedi. Rahmetli Nedret Abi benim gibi gençler için bir ilah. Spor hayatının sonuna gelmiş ama 2.10- 2.18 lik yabancı pivotların arasında kısa boyuna rağmen Avrupanın en iyi pivotu seçilmiş. Kısa boylu  deyince komik bir anı anlatayım. Basketbol Tarihi için kitap hazırlanıyor. Nedret Abinin boyunu ölçecekler. Nedret Abi biraz kambur, Soldan ölçüyorlar 1.94 geliyor sağdan 1.98. Kitaba ortalamayı yazdIlar 1.96. O kitap basıldı mı bilmem. Ayrıca çok sinirli. Her maçta karşı takımın tribününe saldırıyor. Onu tutmak için kaptan rahmetli baba Özer hep yanında . Bir tek onun kuvveti yetiyor.

Maç başladı ben Nedret Abiye korkudan pek yaklaşamıyorum. Topu aldı bana baktı kendi kullanmadı başkasına verdi. Tekrar top onlara geçince tekrar bana baktı.Oğlum adam gibi savunma yap, yaklaş bana dayan dedi korkma pivottan ib.. olmaz . Formamdan beni çekip kendine yapıştırdı. Korkum geçti rahatladım ve çok güzel bir maç oynadık. Kim yendi şimdi hatırlamıyorum.  

Burada konuya basketbol ile pek ilgisi olmayanlar için bir açıklık getireyim.

Maçta pivot dışındaki 4 kişi kendisini tutan oyuncu ile karşı karşıya müdafaa veya hücum yapar .

Sadece pivot oynayan kişi kendisini tutan oyuncuya poposunu dayayarak oynar.

Sıkıntısı olan pivot oynamasın.

O senelerde basketbolda ikili oynanan setler arttı.

Katkım oldu ise ne mutlu bana