Futbol kolay bir oyundur

Değerli Dostlarım

Yarından itibaren 4 gün sırasıyla 4 büyüklerle ilgili olarak yazmayı planlıyorum.İlk gün Almanyadaki maç öncesi, önemli gördüğüm bazı satırbaşlarını ifade etmek üzere, Fenerbahçe ile başlayacağım.Daha sonraki günlerde Galatasaray , Beşiktaş ve Trabzonsporu değerlendirmeye çalışacağım.Yazdıklarım tamamen kendi görüşlerim olup doğru olmayabilir. Ancak bu yazılarımdan her hangi bir menfaat sağlamadığım için tarafsız olduğuma lütfen inanınız.

Futbol kolay bir oyundur

Futbol kolay bir oyundur

Öncelikle yapacağım değerlendirmeleri düzgün bir tabana oturtabilmek için bazı saptamaları peşinen kabul etmek zorundayız.

1 – Futbol 1. Liglerde kolay bir oyundur. Zorluk futbolcuların gelişmelerine yön veren Küçük,Yıldız ve  Genç Liglerinde görev yapan değerli hocaların iyi eğitilmesi ve hakettikleri ücretle ve teknik imkanlarla donatılmasıdır. Oyuncular büyük takıma gelişimlerini tamamlamış olarak gelmelidirler.

2- Basketbolda Koçlar patron oyuncular figurandır. Koç oyunun her saniyesinde oyuna müdahale eder, oyuncu değiştirir, mola alır. Maç sonunda başarı veya başarısızlığın % 70 i koça aittir. Futbolda ise Teknik Direktörün konumu çok farklıdır. Maçtan evvel oynatmak istediği sistemi özümler ve bu sistemi işletecek ilk 11 i kurar.

Maç başladıktan sonra teknik direktörlerin basketbol koçu gibi maçlara müdahele etme şansı pek yoktur.Futbolun hem tehlikeli hem zevkli yanı da budur. Maç başlar başlamaz bütün iyi niyetli çalışmalara rağmen 2 gol yiyebilirsiniz.Devre arasından önce müdahale etmek bazen mümkün olmayabilir.Şu an Lig maçlarında ve Avrupa kupalarında galip takımlara verilen para ödülü göz önüne alınırsa kayıpların ne kadar önemli olduğu görülebilir.

3- Futbolda en önemli hususlardan biri de oyuncuların maçlara fizik olarak hazırlanmaları ve adele sakatlıklarının minimum olması gerektir.Bu oyuncuların oynadığı maçların da çok sayıda olması başarıları arttıracaktır. Messi ve Ronaldo nun her yıl kaç maç oynadığını ve kaç maç sakatlık nedeni ile yer alamadığını lütfen düşünün. Arda geçen sene İspanyada 70. dakikadan sonra oyuna devam edemiyordu. Bu sene tam kapasiteyle oynuyor. Milli Takıma gelen gurbetçi futbolculara bakın ve fizik güçlerini Ligimizde oynayanlarla bir mukayese edin. Doğruyu görmek çok fazla zamanınızı almayacaktır. Bence bu tip çalıştırıcılar ve sistemler uygun ülkelerden ithal edilmelidir.

4- Bu konuda konuşulması gereken bir gurup ta değerli spor yorumcularıdir. İsim vermek istemiyorum ama bazı spor kanallarında birtakım yorumcular maçtan önce veya maç sırasında dakika dakika analiz yapmaktadır. Konuları matematik profesörü edasıyla değerlendirerek kendi kafalarındaki dünyayı ortaya koymaya ve maçı ilmi bir değerlendirme platformuna çekmeye çalışmaktadırlar. Maçlardan evvel Teknik Direktörlerin onlar kadar karışık bir plan yaptıklarını hiç sanmıyorum. Dedim ya futbol o kadar zor bir oyun değildir.